Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Co na grzybice paznokcia będzie skuteczne?

Uroda Data publikacji - 20 grudnia, 2023 Autor - Redakcja papurazzi.pl
Co na grzybice paznokcia będzie skuteczne?


Grzybica paznokci, inaczej onychomikoza, to zaskakująco powszechny problem zdrowotny dotykający wiele osób na całym świecie. Schorzenie to nie jest tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim może wpływać na komfort życia, powodując ból i dyskomfort. W związku z tym ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest skuteczne na grzybicę paznokci. W tym artykule skupimy się na omówieniu przyczyn grzybicy paznokci, rodzajach leków pomocnych w zwalczaniu tego schorzenia oraz na sprawdzonych domowych metodach walki z grzybicą.

Przyczyny grzybicy paznokci

Grzybica paznokci jest spowodowana rozwojem drobnoustrojów, w tym przede wszystkim różnych rodzajów grzybów, które zasiedlają paznokcie i powodują ich infekcję. Najczęściej zakażenie grzybicze dotyczy w pierwszej kolejności paznokci u stóp, a następnie u rąk. Choć problem ten może dotknąć każdego, to zauważalnie częściej występuje u osób dorosłych niż u dzieci.

Głównymi czynnikami sprzyjającymi uczuleniom grzybiczym są: słaba higiena, korzystanie z publicznych saun, basenów, prysznice, noszenie obcisłego i niewłaściwego obuwia, a także istniejące schorzenia, takie jak cukrzyca, czy problemy z krążeniem.

Rodzaje leków na grzybicę paznokci

Na rynku dostępne są liczne leki, które pomagają w zwalczaniu grzybicy paznokci. Najczęściej są to specyfiki o działaniu miejscowym – lakiery, kremy, żele, które niszczą grzyby, a jednocześnie regenerują płytkę paznokciową. W przypadku zaawansowanych stanów grzybicy, lekarz może zalecić leki doustne. Niemniej jednak, każdy taki lek powinien być stosowany pod nadzorem lekarza specjalisty, ze względu na możliwość wystąpienia działań ubocznych.

Leczenie miejscowe

Leczenie miejscowe grzybicy paznokci polega na stałym, codziennym stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych w postaci lakierów, kremów czy żeli. Kluczem do sukcesu jest regularność i systematyczność zabiegu. Preparat powinien być nakładany bezpośrednio na dotknięty paznokci, zgodnie z zaleceniami producenta.

Leczenie doustne

W przypadku zaniedbanej grzybicy, gdzie objawy są bardzo zaawansowane, konieczne może być zastosowanie leczenia doustnego. Leki przeciwgrzybicze w formie tabletek mają silne działanie, jednak mogą także prowadzić do działań ubocznych, takich jak problemy z wątrobą. Dlatego takie leczenie powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty.

Domowe sposoby walki z grzybicą paznokci

Ważne jest, aby pamiętać, że domowe metody leczenia grzybicy paznokci nie zastąpią profesjonalnej pomocy medycznej, a służą jedynie jako wsparcie dla tradycyjnej farmakoterapii. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych domowych sposobów na walkę z grzybicą paznokci.

Octowa kąpiel

Octowa kąpiel to jeden z najstarszych i najbardziej skutecznych domowych sposobów na grzybicę paznokci. Grzyby nie przetrwają w środowisku kwasowym, dlatego zanurzanie stóp czy dłoni w roztworze wody i octu może pomóc zwalczyć infekcję grzybiczą.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest znany ze swoich silnych właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Regularne smarowanie nim paznokci może pomóc pozbyć się grzybów.

Czosnek

Czosnek ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Zastosowanie go na dotknięty grzybicą paznokci może zredukować objawy infekcji. Najlepiej zrobić to poprzez przygotowanie kąpieli z soku czosnkowego.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii na grzybicę paznokci, niezwykle ważna jest wizyta u lekarza dermatologa, który potwierdzi diagnozę i zasugeruje najskuteczniejszą terapię. Z pewnością lekarska wizyta umożliwi nam skuteczne i szybkie pozbycie się tego nieprzyjemnego schorzenia.

Zobacz także:

Pionowe bruzdy na paznokciach jak się pozbyć?
Czerniak paznokcia objawy – jak je rozpoznać?
Co oznaczają białe plamki na paznokciach

Redakcja papurazzi.pl

Miłośnicy zdrowego trybu życia, kulinariów i dietetyki. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji żywieniowych, przepisów, porad dotyczących urody i dietetyczne wskazówki. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?